• 67 بازدید امروز
  • 124 بازدید دیروز
  • 127386 بازدید کل
  • 1 افراد آنلاین
عسل ارگانیک مدا
مدیریت اخبار

زنبورهای عسل در خطر جدی نابودی هستند        1397/02/09

گاردین: زنبوردارها به شدت نسبت به آینده‌ی زنبورعسل ابراز نگرانی می‌کند. نظرسنجی‌های سالیانه در انگلستان و ولز نشان دهنده‌ی «نرخ کاهش ثابتی در برداشت عسل» است.

برطبق اخرین نظرسنجی که انجمن زنبورداران انگلستان انجام داد، مشخص شد در انگلستان تولید عسل با میانگین 11.8 کیلوگرم عسل از هر کندو بوده است. این عدد کاهش یک کیلوگرمی برداشت عسل از هر کندو را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

این انجمن خاطر نشان می‌کند چنین کاهشی به شدت نگران کننده است. این میزان برداشت در مقایسه با دهه‌ی 50 میلادی که از هر کندو 25 تا 45 کیلوگرم عسل برداشت می‌شد، به شکل نگران‌کننده‌ای پائین است. 

همچنین، در این نظرسنجی برخی فاکتورهای بسیار مهم که موجب نگرانی زنبوردارها شده نیز ذکر شده است. از مهمترین این فاکتورها استفاده‌ی بی‌رویه از سموم نئونیکوتونوئید در کشاورزی است. استفاده از این سموم ارتباط مستقیمی با کاهش تعداد زنبورهای عسل دارد. سی و دو درصد زنبوردارها این مشکل را مهم‌ترین مساله‌ی پیش‌روی زنبوردارها دانشته‌اند. سی درصد آفت والورا میت را یک مانع مهم در برابر حیات زنبورها اشاره کردند. بیست و هشت درصد نگران هارنت آسیایی بودند و بیست و هشت درصد هم به شدت نسبت به تغییرات آب و هوایی ابراز نگرانی کردند. 

علاوه‌براین‌ها، در این نظرسنجی مشخص شد که زنبوردارهای جنوب شرق آسیا با برداشت 13.8 کیلوگرم عسل از هر کندو، بالاترین میزان برداشت در جهان را دارند.

theguardian