زنبورهای عسل در خطر جدی نابودی هستند

گاردین: زنبوردارها به شدت نسبت به آینده‌ی زنبورعسل ابراز نگرانی می‌کند. نظرسنجی‌های سالیانه در انگلستان و ولز نشان دهنده‌ی «نرخ کاهش ثابتی در برداشت عسل» است.

برطبق آخرین نظرسنجی که انجمن زنبورداران انگلستان انجام داد، مشخص شد در انگلستان تولید عسل با میانگین 11.8 کیلوگرم عسل از هر کندو بوده است. این عدد کاهش یک کیلوگرمی برداشت عسل از هر کندو را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

این انجمن خاطر نشان می‌کند چنین کاهشی به شدت نگران کننده است. این میزان برداشت در مقایسه با دهه‌ی 50 میلادی که از هر کندو 25 تا 45 کیلوگرم عسل برداشت می‌شد، به شکل نگران‌کننده‌ای پایین است.

همچنین، در این نظرسنجی برخی فاکتورهای بسیار مهم که موجب نگرانی زنبوردارها شده نیز ذکر شده است. از مهمترین این فاکتورها استفاده‌ی بی‌رویه از سموم نئونیکوتونوئید در کشاورزی است. استفاده از این سموم ارتباط مستقیمی با کاهش تعداد زنبورهای عسل دارد. سی و دو درصد زنبوردارها این مشکل را مهم‌ترین مساله‌ی پیشروی زنبوردارها دانسته‌اند. سی درصد آفت والورا میت را یک مانع مهم در برابر حیات زنبورها اشاره کردند. بیست و هشت درصد نگران هارنت آسیایی بودند و بیست و هشت درصد هم به شدت نسبت به تغییرات آب و هوایی ابراز نگرانی کردند.

علاوه بر این‌ها، در این نظرسنجی مشخص شد که زنبوردارهای جنوب شرق آسیا با برداشت 13.8 کیلوگرم عسل از هر کندو، بالاترین میزان برداشت در جهان را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.